Exekuce

Exekuce je bezpochyby velice nepříjemná, ale často také zbytečná. Exekuci se dá snadno předcházet a obvykle k ní vůbec nemusí dojít. Stačí se nebát řešit své závazky včas. I když se může stát, že se do špatné finanční situace dostanete ne úplně vlastním přičiněním, stále existuje mnoho možností, jak se exekuci vyhnout.
 

Jak se vyhnout exekuci

K exekuci často nemusí dojít a i sami věřitelé se obvykle přiklání k jiným způsobům řešení. Exekuce pro ně totiž neznamená, že dostanou své peníze zpět. Proto se raději s dlužníky dohodnou. Po vzájemné dohodě tak může dojít k rozložení dlužné částky do několika částek, snížení pravidelních měsíčních splátek na přijatelnou sumu a podobně. Stačí začít řešit situaci včas.
 
Pokud si sami nevíte s dluhy rady, obraťte se na nezávislé finanční poradce a pokuste se najít východisko z vaší situace společně. A věřte, že i když jste třeba přišli o práci, nemusí to nutně znamenat, že skončíte na ulici.
 

Řešení exekuce

  • Pokud už byla nařízena exekuce a vy jste se rozhodli ji vyřešit, abyste nepřišli o své věci, stále máte několik možností
  • Určitě budete muset kontaktovat věřitele a dohodnout s s ním
  • Je možné, že vám nabídne splátkový kalendář nebo podobné řešení
  • Pokud bude trvat na zaplacení celého dluhu ihned, nezbývá vám jiná možnost, než si na zaplacení dluhu půjčit
  • Dostáváte se tak do situace, kdy hrozí nekonečný kolotoč dluhů a exekucí
  • Pokud se rozhodnete půjčit si, vyžaduje vaše rozhodnutí přesvědčení se z dluhů opravdu dostat
  • Banka vám v takové situaci nepůjčí
  • Proto se musíte obrátit na nebankovní investory, kteří vám ale nenabídnou tak výhodné podmínky jako banky
  • Přesto pro vás nemusí být splátky nového úvěr likvidační a můžete se dluhů definitivně zbavit
 

Když se nedá exekuci vyhnout

Pokud nemáte možnost, jak dluh splatit a věřitel vám odmítne rozložit dluh do splátek, pak se exekuci nevyhnete. V takovém případě vám může exekutor zabavit téměř vše. V první řadě se zaměří na váš plat. Zaměstnavatel bude z nařízení soudu část vašeho platu posílat věřiteli a vám zůstane jen minimální mzda. Může se ale stát, že váš plat nebude na pokrytí dluhu stačit. Pak vám exekutor zabaví všechny cenné věci, které máte. Začne automobily, elektronikou, drahým sportovním vybavením, šperky nebo předměty s uměleckou hodnotou. Pokud žádnými takovými věcmi nedisponujete, pravděpodobně dojde k zabavení nemovitostí.
 

Co bude se zabavenými věcmi

Všechny zabavené věci budou prodány v nedobrovolné dražbě. Částka která se vydraží, připadne věřiteli na pokrytí dluhu. Pokud by byla částka z dražby vyšší než je dluh a náklady na exekuci, bude vám zbytek vrácen.

TOPlist